Úvod > Obec > Aktuality > Článek z návštěvy kdy ve Křenově byl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek

Odkaz na celý článek:

Malá obec je domovem tří významných památek

Starosta Křenova Václav Dvořák ukazuje Romanu Línkovi obnovu fary

(11.2.2020)

Malá obec je domovem tří významných památek

Pardubice/Svitavsko – Na turistické mapě Pardubického kraje se objevuje také jedna vcelku malá obec, která leží mezi Jevíčkem a Moravskou Třebovou. Jmenuje se Křenov a žije v ní necelých 400 obyvatel. Jak se přesvědčil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, není jednoduché starat se o tři významné barokní památky, které tu mají. Proto i tady částečně spoléhají na krajské dotace.

„V Křenově se nachází tři barokní perly z počátku 18. století – bývalá fara, kterou zrekonstruovali a provozují soukromníci, do dálky odtud svítí kostel sv. Jana Křtitele, který je v majetku církve, a o nádhernou hřbitovní kapli sv. Isidora ve formě rotundy se stará obec,“ rekapituluje jen ty největší místní památky Roman Línek a pokračuje: „V posledních třech letech pomohly krajské dotace jak kapli, která už není spojována jen se hřbitovem, ale konají se tu i svatby a další malé slavnosti, tak i kostelu, kterému jsme přispěli na opravu střechy. Myslím, že právě takové památky patří ke kulturnímu dědictví naší země.“

O jejich výstavbu se před téměř třemi sty lety zasloužil farář jezuita Johann Benedikt Rustic Schindler pod patronátem knížete Josefa Johanna Adama z Liechtensteina.

Restaurovaná kaple sv. Isidora byla znovu otevřena veřejnosti v loňském roce. „Kaple je v majetku obce, je nádherně vyzdobená freskami a má unikátní slavnostní atmosféru. Zájemci o prohlídku se mohou domluvit na obecním úřadu, jinak se kaple otevírá pouze při zvláštních příležitostech,“ uvedl starosta Václav Dvořák.

Kromě toho u fary najdete i sochu Panny Marie Immaculaty z období před rokem 1734 nebo pranýř z roku 1732, opatřený železným opásáním a řetězem, kterým se poutali provinilci při odpykávání trestu. Před každým trhem byl pranýř opatřen železným ramenem s neseným mečem jako znak spravedlnosti trhu.

Obec Křenov samozřejmě žije i současnými problémy jako je výstavba části vodovodu, kanalizace, třídění odpadu či oprava obecní hospody. Největší současnou akcí je zateplení budovy školy, která má v Křenově I. i II. stupeň, a na kterou dojíždějí i děti z okolních obcí.  Zatím se podařila první etapa, na další shání obec peníze. Místní hasiči si s pomocí Pardubického kraje pořídili nový hasičský vůz Ford Transit a sportovci zase sekačku na trávu.