Úvod > Obec > Aktuality > Několik fotek z podzimního Křenova od paní Kamily Habrovanské

Několik fotek z podzimního Křenova od paní Kamily Habrovanské

Svatý Isidor z Madridu zvaný též Isidor Rolník ( nar.asi r.1070 Madrid - zemřel 15.5.1130 Madrid), narodil se chudým a zbožným rodičům, celý život pracoval na poli, měl těžký život a je tedy patronem zemědělců, dobré úrody a vzýván proti suchu.

Svatořečen 12.března 1622 papežem Řehořem XV. Atributy srp, rýč, pluh, zobrazován s anděly, kteří mu pomáhají orat.

Raně barokní hřbitovní kaple sv.Isidora Madridského postavena r.1707, v r.2004 obec Křenov získala od římskokatolické farnoti kapli do svého vlastnictví v dezolátním stavu a zahájila její celkovou renovaci, která trvala 15 let a stála 18 milionů korun, byla slavnostně otevřena na začátku r.2019.

Patronem nad touto opravou byl bývalý hejtman Pardubického kraje a senátor ČR, středoškolský učitel dějepisu, pan Radko Martínek.

Na opravu se podařilo získat peníze, je to unikátní stavba a dnes úplný klenot díky precizní restaurátorské práci špičkové úrovně, interiér je zdoben figulárními malbami a štukovými postavami světců a andílků se sochou sv.Isidora.

více v odkazu:

kaple.jpg