Úvod > Obec > Aktuality > Zajímavá informace-Jak postupovat po odjezdu záchranky

Zajímavá informace-Jak postupovat po odjezdu záchranky

Jak postupovat po odjezdu záchranky

Sanitka s vaším blízkým odjíždí a Vy teď nevíte, co dělat. Snažte se nemyslet na to, co se stalo. Váš blízký je v rukou zkušených záchranářů, kteří po celou dobu transportu do nemocnice o pacienta pečují a poskytují mu vysoce specializovanou péči - monitorují krevní tlak, EKG, podávají kyslík, léky - dle situace. Do které nemocnice pacient pojede, není na Vašem přání, ale na rozhodnutí záchranáře, který při zajištění další péče o pacienta musí dodržet postupy dané právním předpisem. Posádka záchranky Vám před odjezdem sdělí, kam pacienta bude směrovat (přikládám telefonní seznam ústředen nemocnic, kam se nejčastěji od nás vozí pacienti, tam se necháte přepojit na příslušné oddělení, u popáleninových center uvádím kontakt přímo na JIP). Záchranář už při odjezdu od Vašeho domu telefonicky nebo vysílačkou avizuje nemocnici, aby ji informoval o době dojezdu do nemocnice a o závažnosti zdravotního stavu pacienta. Záchranáři pacienta doprovodí na příslušné oddělení nemocnice, po předání zdravotnické dokumentace a fyzickém předání pacienta přítomnému lékaři, jejich zodpovědnost za pacienta končí. Sanitka se vrací na základnu, kde se musí doplnit a uklidit, aby byla připravena pro dalšího pacienta. Vy si nejdříve za hodinu po odjezdu záchranky zavolejte do nemocnice, abyste dostali informace o zdravotním stavu Vašeho blízkého. Tyto Vám předá lékař příslušného oddělení po sdělení hesla, na kterém se domluvíte před odjezdem záchranky se záchranářem. Může se stát, že pacient bude ošetřen ambulantně a Vy budete lékařem osloveni, abyste si pro Vašeho blízkého přijeli. Nepočítejte s tím, že každý pacient odvezený do nemocnice záchrankou, dostane sanitku zpět.

A co závěrem? Pokud se vám přístup záchranářů líbil, jistě budou rádi, když jim vyslovíte poděkování. Osobně nebo třeba cestou Moravsko-třebovského zpravodaje. Vám to nic neudělá a záchranáře to při jejich namáhavé práci potěší.

Ivana Kantůrková, zastupitelka města

Kontakty na ústředny nemocnic